Výchova a výcvik

Anatolák si přirozeným vývojem vypěstoval samostatné uvažování a jednání. Rozhoduje se rychle, nemusí  čekat, co mu pán nakáže, on to ví sám. Je velmi učenlivý a vnímavý, nesmí se s ním jednat tvrdě, stal by se nedůvěřivým. Běžný výcvik zvládne velmi dobře, ale nemá rád rutinu a opakování, nesmí se na něj jít s drilem. Kdo si chce pořídit psa na výcvik, ať se raději rozhlédne jinde. Cvičení pro něj musí být hrou, neustálé opakování se mu brzo omrzí a cvik se pro něj stane nezajímavý. Přestane mu věnovat pozornost, anebo bude vaše příkazy znuděně a s nechutí plnit; neuplatíte ho ani pamlskem. Několikrát  a dost. To však vůbec neznamená, že neposlouchá.

Poslušnosti se musí učit již od štěněte. Pokud nemáte zkušenosti, nechte si poradit. My jsme s našimi psy záměrně absolvovali základní výcvik v kynologickém klubu, začali jsme od pěti měsíců (několik fotografií uvádíme v galerii níže). Ne, že bychom se báli, že si s poslušností neporadíme, doma zvládli už ve dvou měsících povely jako „sedni“, „zůstaň“, „ke mně“ apod., zkušeností máme také vcelku dost, ale jsou to velcí a silní psi a je nutné je odmala dobře socializovat. S jeho samostatností a mohutností souvisí nutnost bezvýhradné akceptace svého majitele jako vůdce smečky. Vůdce je vždy jen jeden. A když vás na vodítku táhne více než 60 kg, je to znát. My máme anatoly dva a troufáme si říct, že pokud jdeme s našimi psy na procházku, bez námahy držíme obě vodítka v jedné ruce; jdou spořádaně vedle sebe u levé nohy.

Miluje a potřebuje každodenní dlouhé procházky, jinak se nudí. A neuznává hranice svého pozemku. Za svoje přirozené území považuje prostor, který zná či má v dohledu a s vytrvalostí a nadšením jej monitoruje. Do roka byli vzorní, pak nastal zlom. Když se naše roční štěňata sama rozhodla jít na procházku, jednoduše vyhledala díru v plotě, případě si ji mírně upravili. Problém ustal po důkladném upnutí pletiva ke spodnímu vodícímu drátu, poučení pro nás. Důkladné oplocení, zvládnutá poslušnost a vodítko s sebou jsou samozřejmostí. Stručně řečeno, vždy je lépe útěkům předcházet. Protože má výborný zrak, zajíce uvidí stejně rychle jako vy a buďte si jistí, že se nebude moc dlouho rozmýšlet, jestli má za ním vyběhnout, pokud jej nezabrzdí dokonalý výcvik nebo „vyšší moc“. Dnes jsou naši psi natolik vycvičení, že i když se před nimi neočekávaně objeví srnka, skutečně se na povel zastaví na několika metrech a přiběhnou zpět. 

www-kynologickyklub-pribram-cz-2
www-kynologickyklub-pribram-cz-3
www-kynologickyklub-pribram-cz-4
www-kynologickyklub-pribram-cz-5
www-kynologickyklub-pribram-cz-6
www-kynologickyklub-pribram-cz-7
www-kynologickyklub-pribram-cz-8
www-kynologickyklub-pribram-cz_
vycvik_osvedceni-aylin
vycvik_osvedceni-azmi
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail

Comments are closed.