Zdraví a péče

Anatolský pastevecký pes je přírodní nepřešlechtěné plemeno, netrpí dědičnými vadami jako jiná plemena, není náchylný k nemocem a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Potřebuje jít každý den na dlouhou procházku nebo se pořádně proběhnout. Může žít celoročně venku, miluje vyhřívání na zimním slunci, ale nesnáší úpal, sníh mu nevadí zdaleka tolik jako letní vedra. Pochází ze země s extrémními výkyvy počasí, kde v létě dosahují teploty až + 40°C a v zimě  - 30°C. Naši psi mají každý svůj kotec s vyřazenými pružinovými matracemi a společnou boudou, kde se mohou schovat v případě nepříznivého počasí. Pokud je opravdu mrazivo (-15°C a více), nabízíme jim možnost být s námi na noc doma. Azmík o to téměř nestojí, i když uhodí silné mrazy jako v letošní zimě 2012, stoupne si po chvíli ke dveřím a bafá na nás, že chce ven. Ajlínka naší nabídky být s námi pohromadě využívá ráda a často, ba dokonce ji zneužívá. Ale je holka a my jí rádi dopřáváme společnost.

Zejména v zimě mají velmi hustou srst, z toho důvodu je nedoporučujeme do bytu – dvakrát do roka opravdu hodně línají. Péče o srst je však minimální, při línání stačí průběžné kartáčovat.

I přes svou mohutnost se dožívají ve zdraví relativně vysokého věku 12 až 15 let.

Výživa

Vyzkoušeli jsme více typů granulí i vařenou stravu. Nám se osvědčilo během roku dávat výživné granule pro psy ve výcviku, v zimě pak vařenou stravu, protože máme psy celoročně v kotcích venku a hodně energie spotřebují na výrobu tepla.

 

 

 

Comments are closed.